FacebookSosyal medya

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Facebook hesabımı kalıcı olarak nasıl silerim

Facebook Nedir? Neden Kullanılır?

Facebook, insanlarla çevrim içi bağlantı kurmanızı, iletişimde kalmanızı ve bilgi alışverişinde bulunmanızı amaçlayan sosyal ağ ve sosyal medya hizmeti olarak tanımlanıyor. Dünya çapında 1 milyardan fazla üyesi olan sosyal medya sitesi, insanların genellikle arkadaşlar ve aile üyeleri gibi değer verdikleri kişilere hayatıyla ilgili değişiklikleri ve anlık düşüncelerini iletebilmeleri amacıyla kullanılıyor.

Üyelik açılabilmesi için geçerli bir e-posta adresine sahip olmanın gerektiği Facebook, insanlara ilgi alanları doğrultusunda grup ve sayfaları takip etme şansı tanıyor. İlan verme ve alışveriş gibi amaçlarla da kullanılan sosyal ağ, insanların bir yardım kampanyası ve proje altında bir araya gelmelerini kolaylaştırıyor.

Facebook Neden Kapatılmak İstenir? 

Facebook kullanırken paylaştığınız verilerin belirli bir oranda işlenmesine onay veriyorsunuz. Yüklediğiniz fotoğraflar, beğendiğiniz gönderimler, konum ve düşünce paylaşımlarınız pek çok kişinin haber kaynağına düşebiliyor. Gizlilik ayarları üstünden kimlerle paylaşacağınızı sınırlandırabilseniz dahi dikkatli olmadığınız takdirde kötü niyetli bazı kişiler fotoğraf ve verilerinizi farklı amaçlarla kullanılabiliyor. 

Daha sonra utanacağınızı düşündüğünüz fotoğraf, video ve fikirleri Facebook’tan paylaşmamanız, telefon gibi kişisel bilgilerinizin erişimini herkese açmamanız güvenliğiniz için büyük önem taşıyor. Paylaşımlarınızda bulunduğunuz yeri etiketlemeyi düşünüyorsanız, ilgili paylaşımları sadece çok güvendiğiniz kişilere açarak güvenliğinizi arttırma şansınız bulunuyor.

Sizin gözetiminizde olan küçük çocuk, engelli ya da yaşlı bireylerin fotoğraf ve videolarını paylaşmayı düşünüyorsanız çok dikkatli olmanız tavsiye ediliyor. 13 yaşından küçük çocukların ve karar verebilme yetisinden uzak bireylerin kendi güvenlikleri için Facebook’tan uzak kalmaları gerekiyor.

Facebook, kişisel verilerinizi korumanız için paylaşımlarınızı yönetme iznini size vererek verilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçerek kullanılmasını bir ölçüde engelliyor. Facebook kapatma isteği arkasında, sadece veri güvenliği yatmıyor. Son 15 yılda ortaya çıkan sosyal ağ ve sosyal medya kavramı, insanları yeni bağımlılık ve psikolojik problemlerle karşı karşıya bırakabiliyor.

Facebook Hesabı Neden Kapatılmak İsteniyor? 

İnsanların çoğu, sadece en mutlu oldukları anları sosyal ağlar üstünden paylaşıyor. Mutluluk ve başarılarını abartma eğiliminde oluyor. Haber kaynağına sürekli etrafındakilerin sadece mutluluk ve başarılarının akması, bazılarının başarısızlık hissini derinleştirmelerini sağlıyor. Mutlu bir aile ve güzel bir işe sahip olmadıkları düşüncesi, depresyon gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Diğer taraftan, etrafındakilere mükemmel bir hayat yaşadığını göstermek isteyen pek çok kişi de kendilerine sahte anılar yaratabiliyor. Maddi güçlerinin yetmekte zorlandığı hayatlar yaşayabiliyor, ilişkilerinde problemler yaşasalar dahi çok mutluymuş gibi göründükleri paylaşımlar yapabiliyorlar.

Facebook başta olmak üzere sosyal medya ağları, pek çok kişinin zamanlarını boşa harcamalarını da sağlıyor. Daha önemli işleri olmasına rağmen eğlenceli videolar izleyerek ya da “stalklayarak” zamanlarını bir şey üretmeden ya da hayatlarına bir şeyler katmadan harcayabiliyorlar.

Sosyal ağlar, ileri durumlarda bağımlılık benzeri problemlere neden olabiliyor. Bireyler, çevrimiçi ya da aktif olmadıkları zamanlarda kendilerini bir şeyler kaçırıyor gibi hissedebiliyor. Herhangi bir paylaşım yapmadıklarında, diğer insanların gerisinde kaldıkları gibi yanlış bir düşünce kalıbı benimseyebiliyor.

Psikolog ve psikiyatristler, Facebook gibi sosyal medya ağlarının bireyin hayatı ve psikolojisi üstünde olumsuz etkileri bulunduğu durumlarda uzaklaşmanın iyi bir fikir olduğunu dile getiriyor. Facebook ve diğer ağlar, doğru kullanıldığında bireylerin hayatına elbette pek çok artı değer katıyor fakat bazen işler ters gidebiliyor.

Facebook’un sizi küresel bir bilgi ağının parçası yaptığını unutmamanız büyük önem taşıyor.  Atacağınız yerinde ve doğru adımlar, kariyeriniz ve kişisel gelişiminize katkıda bulunabiliyor, iletişimde kalma ihtiyacınızı doyurarak psikolojinizin dengede kalmasına katkıda bulunabiliyor. Bu nedenle, kullanım amacınızı doğru belirlemeniz ve kullanım sürenizi sınırlandırmanız, sadece faydalarını deneyimlemenize yardım ediyor.

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Siz de “Facebook kapatma nasıl olur?” diye düşünüyorsanız, hesabınızı dondurmak ve silmek gibi iki farklı seçeneğiniz olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Facebook, anılarınızı kaybetmemeniz için size bilgilerinizi indirme şansı da veriyor. Dondurma işlemi, hesabınızı siz giriş yapana kadar görünülmez hale getirmenizi sağlıyor.

Facebook dondurma işlemi yaparken Messenger’i kullanmaya devam etme gibi bir şansınız bulunuyor. Listenizde ekli ve iletişimde kalmak istediğiniz kişilerle mesajlaşmaya devam etmek istiyorsanız Messenger’i dondurmamanız gerekiyor. Facebook silme seçeneği, Messenger’i kullanma ihtimalinizi de ortadan kaldırıyor. 

Facebook kapatma dondurma işlemini yapabilmeniz için “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne girmeniz, Facebook Bilgileri’ne tıklayarak Dondurma ve Silme kısmına ulaşma şansınız bulunuyor. Facebook dondurma işlemini nereden yapmanı gerektiğini bilmiyorsanız buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme seçeneğini kullanmak istiyorsanız bilgilerinizi indirme şansı size sunuluyor. Facebook silme işlemi sonrasında pişman olma ihtimalinizi düşünerek size 30 gün gibi bir süre zarfı tanıyor. Bu süreçte e-posta adresiniz ve şifrenizle hesabınıza giriş yaparanız Facebook silme işlemi sonlandırılıyor.

Facebook Silme ve Dondurma Arasındaki Farklar Nelerdir?

Facebook silmek, kalıcı olarak gerçekleştirilen işlemler arasında bulunuyor. Bu nedenle, Facebook hesabını silmek isteyen kullanıcılara belirli bir süre tanınıyor. Kullanıcıların, hesaplarını sildikleri için pişman olma ihtimalleri bulunduğundan 30 gün gibi bir süre donduruluyor ve 30 gün içerisinde herhangi bir giriş olmazsa siliniyor.

Dondurma işlemi, hesabınızın kullanılırlığını ve görünürlüğünü ortadan kaldırıyor. Pasif hale gelen hesabınızı kullanmak istediğinizde herhangi bilgi ve paylaşım kaybına uğramadan açma fırsatınız bulunuyor. Facebook hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresini bir kenara not etmeniz, tekrar kullanmak istediğinizde size yardımcı olabiliyor.

Şifrenizi hatırlamasanız bile hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresiniz ya da telefon numaranız, hesabınızı tekrar aktif etmek istediğinizde şifre yenileme talebi oluşturmanızı sağlıyor.

Facebook Dondurmak Nedir?

Facebook silme dondurma işlemleri, çoğunlukla birbiriyle karıştırıyor. Dondurma, hesabı bir süre için kullanıma kapatma olarak tanımlanabiliyor. Hesap dondurma işlemi sonrası, herhangi bir Facebook kullanıcısı profilinizi görüntüleyemiyor. İstediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz takdirde hesabınızı kaldığınız yerde kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Facebook dondurma süresi, siz hesabınıza tekrar giriş yaptığınız ana kadar devam ediyor. Sizin izniniz olmadan hesabınızın silinmesi söz konusu olmuyor.

Facebook Nasıl Dondurulur?

Facebook silme ve dondurma işlemleri, aynı bağlantı adresi üstünden gerçekleştiriliyor. “Delete Account” adlı başlığa ulaşmanızı sağlayan Facebook kapatma linki, silme ya da dondurma seçeneklerinden birini değerlendirmenize imkân veriyor. İlgili sayfada “Hesabı Dondur” seçeneğine tıklamanız ve yönergeleri takip etmeniz, dondurmanız için yeterli oluyor.

Facebook dondurma mobil uygulama üstünden ise “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünden “Facebook Bilgileri” kısmından gerçekleştirilebiliyor.

Facebook Silindiğinde Geri Açılabilir mi?

Hesabı kalıcı olarak silme konusunda kafanızda soru işaretleri varsa Facebook kapatma metodu olarak dondurma seçeneğini tercih etmek daha doğru bir seçim oluyor. Facebook hesabı silme, geri dönüşü olmayan işlemlerden biri olduğu için daha sonra silinen hesabı aktifleştirme şansınız bulunmuyor.

Kalıcı silme işlemini gerçekleştirdikten sonra Facebook size 30 gün gibi bir süre tanıyor. Eğer hesabınızın dondurulduğu 30 günlük süreç içindeyseniz verilerinizi kaybetmeden Facebook hesabınıza e-posta ve şifrenizle giriş yaparak silme işlemini durdurma şansınız bulunuyor. 30 günlük süreyi geçirdiyseniz, bilgileriniz kalıcı olarak siliniyor.

Facebook hesabınızı kalıcı olarak sildiyseniz tekrar Facebook kullanmaya başlayabilmeniz için yeni bir hesap oluşturmaktan başka şansınız bulunmuyor. Eski paylaşımlarınız, fotoğraflarınız ve yazışmalarınızın kaybolacağını göz önünde bulundurarak Facebook silme dondurma kararını dikkatlice vermeniz öneriliyor.

Facebook Hesabı Korunurken Uygulaması Nasıl Silinir?

Tablet ya da cep telefonu gibi herhangi bir mobil cihaz üstünden Facebook uygulamasını silebilmeniz için uygulama üstüne uzun tıklamanız ve silme seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Akıllı mobil telefonlarının çoğunda, Facebook uygulaması sisteme entegre olarak hazır kurulmuş gelebiliyor. Bu gibi durumlarda, uygulamayı kaldırma gibi bir seçeneğiniz olmuyor. 

Kaldırdığınız Facebook’u tekrar yüklemek istiyorsanız Android cihazlar için Google Play Store, iOS cihazlar için App Store’den arama yapmanız ve uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu