Google

Google Ads Maksimum Performans Kampanyası Nedir?

Google Ads Maksimum Performans Kampanyası, tüm Google Ads kanallarında çalışan, yapay zeka destekli hedefe dayalı bir kampanya türüdür.

Devrim niteliğinde yeni bir reklam türü olarak karşımıza çıkan Maksimum Performans kampanyasını, otomasyon ve makine öğrenmesinin eşsiz bir kombinasyonu olarak tanımlayabilirim. Öyle ki, ben de dahil pek çok dijital pazarlama uzmanının iştahını kabartan yeni bir reklam stratejisi gibi görünüyor.

Henüz güncel bir konu olduğundan meraklılarına karmaşık bir reklam stratejisi gibi gelebilir. Karışıklığı gidermek için Google Maksimum Performans Kampanyaları’na ben de bu içeriğimde yer vermeye karar verdim. Kampanyanın markanıza nasıl bir avantaj sağlayacağından nasıl oluşturulduğuna kadar pek çok detayı içeriğimde anlatıyorum.

 

İçeriğe geçmeden önce konuya ilişkin birkaç veriyi sizinle paylaşmak istiyorum:

 • Küresel ölçekte sigorta sektöründe 1 numara olarak nitelendirilen Allianz, reklam bütçesini en etkin şekilde kullanan markalardan biri. Performans Max kampanyalarının meyvelerini satış oranlarını %15 artırarak topladı.
 • Müzik akışı platformu Deezer, reklamcılık konusunda her daim yenilikleri denemekten korkmayan bir marka. %15 daha düşük tıklama başına maliyetle, %28’lik bir büyüme kazandı.
 • Vietnam markası SAIC-MG Motors, kıyasıya bir rekabetin olduğu otomotiv pazarında kendine yer edinmek için Performans Max kampanyalarını kullandı. %83 daha düşük tıklama başına maliyetle, %39 satışlarını artırdı.
 • Joybird mobilya perakende markası, yaptığı reklam kampanyalarıyla her zaman başarılı bir geri dönüş alıyordu. Elbette ki, Performance Max kampanyasını da denedi. Sonuç olarak, %95’lik bir gelir artışı yakaladı.

Bunca başarılı örneği düşününce, bu reklam stratejisinin derinlerine inmemek elde deği Merak katsayınız daha da arttıysa, hemen başlayalım!

Google Ads Maks. Performans Nasıl Çalışıyor?

Maks. Performans kampanyası geçmişte yayına aldığınız kampanyaların verilerinden faydalanarak yapay zeka desteği ile çalışıyor. Dolayısıyla Maksimum Performans kullanmadan önce minimum 2 aylık bir reklam çalışması yapmanızı öneririm.

Sistem geçmişteki veriler ışığında çalıştığı için, ne kadar veriniz varsa o kadar etkili sonuçlar alabilirsiniz. Sistem Akıllı Teklif (Smart Bidding) de dahil olmak üzere Google’ın en iyi otomasyon özelliklerini kullanıyor. Otomasyon özelliklerine YouTube, Görüntülü Reklam Ağı (Display), Arama, Keşfet ve daha fazlasını dahil edebiliriz.

Bu kampanya türünde sistem reklamlarınızı uygun olan tüm kampanya türlerinde yayına alıyor. En çok hangi alandan sonuç alıyorsanız sistem o alanlara daha fazla yatırım yaparak, minimum reklam harcamasıyla maksimum performansa erişmenizi sağlıyor.

Google Maksimum Performans Kampanyası, müşterilerinize gerçek zamanlı olarak yanıt vermenize yardımcı olmak için hedeflerinizden ve girdiğiniz verilerden yardım alıyor. Dolayısıyla hangi kanalda olursa olsun, yeni müşteri dönüşüm fırsatlarının olduğu yere yatırım yapabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Maks. Performans Kampanyası Nerede Gösterilir?

Google Maksimum Performans kampanyası aşağıdaki kampanya türlerinde gösterilebiliyor.

 • Arama Ağı
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • YouTube
 • Keşfet
 • Gmail
 • Haritalar

Google Ads Maksimum Performans Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google Maksimum Performans kampanyası oluşturmak ve kampanyayı yönetmek oldukça kolaydır.

Google Maksimum Performans kampanyanıza başlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

ADIM 1: Hedeflerinizi seçin

İlk adım, ana kampanya hedefinizi ve performansı artırmak istediğiniz dönüşüm hedeflerini seçmektir. Böylelikle burada seçilen hedefler, Google Maksimum Performans kampanyanız için birincil optimizasyon hedefleri olacaktır.

ADIM 2: Performansı seçin

 

Maksimum kampanya

Tek bir kampanyadan tüm Google Ads kanallarına ve verilerine ulaşabilmek istiyorsanız, kampanya türünüz olarak Maksimum Performans’ı seçmelisiniz.

ADIM 3: Bütçenizi ve teklif stratejinizi belirleyin

Ardından, kampanyanız için bir bütçe ve teklif stratejisi belirlemeniz gerekiyor.

Google Maksimum Performans Kampanyası sizlere otomatik olarak geçmiş hesap performansınıza dayalı bir CPA veya ROAS hedefi önerebilir. Böylelikle bu verileri otomatik olarak kullanabilirsiniz.

ADIM 4: Google Maksimum Performans kampanyası ayarlarınızı seçin

Teklif stratejinizi ve hedeflerinizi belirledikten sonra, kampanyanızın lokasyon ve dil ayarlarını seçeceksiniz. Reklamları kimlere göstereceğiniz, kampanyaların başlangıç ve bitiş tarihi gibi ayarları da buradan gerçekleştirebilirsiniz.

ADIM 5: Bir mülk grubu oluşturun

Sağladığınız reklam öğelerinin kalitesi ve çeşitliliği, kampanyanızın başarısında önemli rol oynar.

Mülkleriniz şunları içeriyor:

 • Müşterileri göndermek istediğiniz görünen URL veya açılış sayfası,
 • Fotoğraflar,
 • Logolar,
 • Videolar,
 • Metin başlıkları ve açıklamalar
 • Harekete geçirici mesaj (Call-to-action)

Kampanya başına birden çok mülk grubu oluşturabilirsiniz.

Google Maksimum Performans Kampanyası, mülkleri dönüşüm hedeflerinizle alakalı tüm mevcut reklam biçimleriyle otomatik olarak birleştiriyor. Performans Maks, sisteme ne kadar fazla öğe yüklerseniz reklam kampanyalarınızı o kadar geniş yelpazede kullanıcıya gösteriyor.

Elinizde video yoksa Google Maksimum Performans Kampanyası, yüklediğiniz verileri kullanarak otomatik videolar oluşturabiliyor.

ADIM 6: Google Maksimum Performans Kampanyası için filtreler kullanın

Site bağlantıları, ek bilgiler, call-to-action butonları, müşteri formları gibi özellikler için çeşitli filtreler kullanabilirsiniz. Böylelikle reklamlarınızı daha belirgin bir şekilde müşterilerinize gösterebilirsiniz. Ayrıca takipçilerinize sizinle iletişim kurabilecekleri farklı yollar da sunabilirsiniz.

ADIM – 7 Kampanya özetinizi gözden geçirin

Filtreleri de ekledikten sonra, Google Maksimum Performans kampanyanızı oluşturmayı neredeyse bitirdiniz! Eksik veya herhangi bir hata olup olmadığını görmek için kampanyanızı yayınlamadan önce özet sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Bütçenize Uygun Teklif Stratejisini Seçin

Maksimum Performans kampanyasında, hedeflerinizi gerçeğe dönüştürecek teklifleri tercih ederek, pazarlama için ayırdığınız bütçeyi en etkin şekilde kullanabilirsiniz.

Örneğin, dönüşümler üzerinden sahip olduğunuz değerleri gözlemliyorsanız, bütçenize endeksli bir şekilde verim sağlayabileceğiniz Dönüşüm değerini artırma teklifini tercih edebilirsiniz.

Eğer tüm değerleri gözlemlemiyor ve dönüşümlerle aynı oranda ilgileniyorsanız, yine bütçenize endeksli bir şekilde “Dönüşümleri artırma” teklifini tercih edebilirsiniz.

Nihai URL Genişletmesi Özelliğinden Faydalanın

Nihai URL genişletmesi özelliği, kampanyanızdaki arama sorgularını web sitenizdeki açılış sayfalarını ve başlıklarla ilişkilendirir. Web sitenizdeki blog, hakkımızda ve SSS gibi dönüşüm sağlayacağını düşünmeyeceğiniz kısımları bu uygulamanın haricinde tutabilirsiniz.

Bu sayede alaka düzeyi fazla ve yüksek performanslı arama sorgularına erişim sağlayarak, dönüşüm sağlama ihtimali yüksek olan aramalarda reklamlarınız görüntülenebilir.

Öğe Grubu Oluşturun

Potansiyel müşteri kitlenize uygun reklam öğelerinin gösterilmesi için kampanyanız için öğe grupları belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz öğe grupları tek bir temaya hitap etmelidir. (Örneğin, bir e-ticaret sitesinde parfüm ürünleri ya da tesisat işi yapan bir sitede su kaçağı bulma hizmet gibi.)

Oluşturduğunuz bu öğe gruplarını destekleyecek kaliteli görsel, metin ya da medya içerikleri eklemelisiniz. Böylece kampanyalarınızın daha fazla envanter üzerinden gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Kitle Sinyali Ekleyin

Maksimum Performans kampanyalarında kullanabileceğiniz kitle sinyalleri, reklamlarınızın gelişimini destekleyebileceğiniz ve etkili bir şekilde optimize edebileceğiniz bilgileri barındırır. Bunun yanı sıra, daha öncesinde keşfetmemiş olduğunuz dönüşüm sağlayan müşterileri bulmanıza olanak tanır.

Google kanallarında daha geniş kitlelere erişim sağlamanıza imkan tanıyan bu yeni reklam stratejisini tamamlayıp, deneyimlerinizi benimle yorumlar bölümünde benimle paylaşabilirsiniz. Bol dönüşümlü, yüksek kazançlı günler dilerim 

Beytullah YILDIRIM

Sosyal Medya Danışmanı, Grafik Tasarımcı ve Dijital İçerik Üreticisiyim. Sosyal medya ve yazilim tasarım üzerine yeni gelişmeleri ve bilgi verici içerikleri web sitemde yazıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu