Dijitalpazarlama

Yeni Google Analytics 4 Nedir?

E ticaret sitelerinin sayısı hızlı şekilde artıyor. E-Ticaret sitesi sahipleri gelişmiş alışveriş deneyimi sunmak ister. Gelişmiş alışveriş deneyimi sunmak isteyen kişiler Google Analytics hizmetini kullanmalıdır. Bu hizmet hakkında bilgi almak isteyen site sahipleri yeni Google analytics 4 nedir? Konusunu araştırıyor.

 

Google Analytics Nedir?

Google Analytics hizmeti 2019 yılında Google tarafından sunulmuş bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde site sahipleri web sitelerinin trafiğiyle ilgili detaylı verilere erişir. Web sitesinin detaylı trafiğine erişen kişiler eksik ve yeterli olduğu konuları derinlemesine inceleyerek kendisini geliştirme fırsatı bulur.

Google Analytics hizmeti site içerisindeki lokasyonu, giriş bilgilerini, kullanıcı davranışlarını ve tıklamalar basit bir şekilde görüntüler. Veriler basit bir şekilde sunulduğu için bu verileri anlamak için ekstra bir özveri harcamaya gerek kalmaz. Ayrıca bu sunulan veriler raporlanarak yazılı bir belge haline getirilebilir.

Neden Google Analytics Kullanmalıyım?

Hızlı bir şekilde ulaşılabilen Analytics ile rakip markalar geride bırakılabilir. Rakip firmaları geride bırakan işletmeler daha fazla gelir elde edebilir. Ancak bu içeriğin en önemli faydası bu değildir. E ticaret sitesinin zayıf yönlerini görmesini ve bu alanın gelişmesine yardımcı olması en önemli artısı olarak kabul edilir. GA4 ile beraber reklamların başarı oranı da belirlenebilir.

Google Analytics Hizmeti İçin Ücret Ödenir Mi?

Web sitesindeki ziyaretçilerini detaylı olarak görmek isteyen site sahipleri GA4 sistemini kullanmak istiyor. Ancak site sahipleri bu hizmete sahip olabilmek için herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğini merak ediyor. Site sahipleri bu hizmete ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyor. Kişiler bu bağlamda hiçbir ücret ödemiyor.

Google, sitelerin pazarlama alanında kaliteli bir içerik haline gelmesine yardımcı olabilmek için bu hizmeti ücretsiz bir şekilde kullanıma sunmuştur. Ücretsiz olduğu için de tüm site sahipleri gönül rahatlığı ile bu stratejiden faydalanabilir.

Google Analytics Hangi Sorulara Cevap Verir?

GA4 hizmetini kullanmak web sitesinin kullanımı ile ilgili pek çok sorunun yanıtını verir. Sorulara yanıt bulan site sahipleri, kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunma şansı elde eder.

Site sahiplerinin bu içerik sayesinde cevap verebildiği sorulardan bazıları:

 • Site ziyaretçilerinin coğrafi konumu nedir?
 • Seçtiğim pazarlama kampanyalarım beğenildi mi?
 • Site içerisindeki içeriklerden hangisi daha fazla beğeniliyor?
 • Anlık olarak sitemde kaç kişi yer alıyor?
 • Ziyaretçiler web siteme girerken hangi platformu kullanmış?
 • Site ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüşmüş mü?

Çok basit ve hızlı bir şekilde kullanılan GA4 sayesinde web siteleri üzerinden daha fazla kazanç elde edilebiliyor.

Nasıl Google Analytics’e Geçilir?

GA4 hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak Analytics hesabı kurması gerekir. Analytics hesabı olan kişilerin tekrardan hesap açmasına gerek yoktur. Hizmetten faydalanabilmek için ilk olarak Google hesabına girilir ve Analytics hesabına geçiş yapılır.

Çıkan ekranda ölçüme başla bağlantısına tıklanmalıdır. Bu aşamalar bitirildikten sonra çıkan ekrana hesap adı ve mülk adı doğru bir şekilde yazılmalıdır. Diğer veriler de doğru bir şekilde yazıldıktan sonra gelişmiş seçenekleri göster bağlantısına tıklanır.

Gelişmiş seçenekleri seçtikten sonra sektör kategorisi, işletme boyutu ve işletme hakkındaki detayların ayrıntıları seçilir ve oluştur butonuna tıklanır. Bütün bu aşamalardan sonra veri izleme şartları da kabul edilirse GA4 kurulmuş olur.

Yeni Google Analytics 4’te Neler Yer Alır?

Henüz yeni bir hizmet olan bu içerikte farklı ve önemli pek çok veri yer alıyor. Bu verilerden ilki olay tabanlı izlemedir. Olay tabanlı izleme sayesinde web sitesinde yer alan parametrelerin verileri detaylı olarak görülebilir.

Bir diğer içerik ise tahmine dayalı raporlardır. Siteler müşteri kaybetme olasılığını, gelir tahminini ve dönüşüm ihtimalini tahmine dayalı raporlar sayesinde görüntüleyebilir.

Google Analytics 4’te kullanıcıların en sevdiği özellik birleşik uygulama+ web görünümüdür. Bu özellikle beraber site sahipleri raporları karışıklık olmadan alabiliyor. Ancak bu hizmetten önce rapor alabilmek için uzun ve karmaşık işlemlere ihtiyaç duyuluyordu.

 

Google Analytics 4’ün Sunduğu Kolaylıklar Nelerdir?

Google Analytics hizmetinden faydalanan kişiler farklı avantajlardan yararlanma fırsatı elde eder. Bu avantajlardan en önemlisi site sahiplerinin bu içeriği aynı anda iki uygulama üzerinden kullanabilmesidir. Bu sayede pratik ve kolay bir kullanımın önü açılmış olur.

GA4’ün diğer bir avantajı ise çerezler ve tanımlama verileri olmadan çalışabilmesidir. Bu sayede kullanıcı gizliliği çok daha kolay bir şekilde sağlanmış olur.

Site sahipleri, bu strateji ile beraber site içerisinde yer alan ziyaretçilerin gelecekte gerçekleştireceği bazı hareketleri tahmin etme şansı elde edebiliyor.

Google Analytics 4 Kullanmak Önemli Midir?

E ticaret ya da kurumsal site sahiplerinin çoğu bu hizmeti kullanmanın bir gereklilik olup olmadığını merak ediyor. GA4 hizmetini kullanmak sektör içerisinde başarıyı yakalamak için oldukça önemlidir. Sektör içerisinde bir numara olmak, kendisini müşterilere karşı ispatlamak isteyen siteler bu hizmeti muhakkak kullanmalıdır. GA4 kullanan kişiler diğer firmalara karşı bir adım öndedir.

Google Analytics’te Bulunan Raporlar

Google Analytics oldukça büyük bir alandır. Bu alanın geniş olması, sistemden alınacak raporun da geniş olmasını sağlıyor. Sistemden alınabilecek raporlar 5 tanedir.

Bunlar:

 • Kitle raporları
 • Edinme raporları
 • Gerçek zamanlı raporlar
 • Davranış raporları
 • Dönüşüm raporları

Site sahipleri farklı raporlara erişerek gerçek zamanlı verilere daha doğru bir şekilde ulaşabilir. Gerçek zamanlı veriler, sitenin gelişimine yardımcı olur.

Beytullah YILDIRIM

Sosyal Medya Danışmanı, Grafik Tasarımcı ve Dijital İçerik Üreticisiyim. Sosyal medya ve yazilim tasarım üzerine yeni gelişmeleri ve bilgi verici içerikleri web sitemde yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu